Czynnikiem mającym ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie szafy sterowniczej, jest stabilizacja panujących w niej warunków. Niestety, nie zawsze da się to zrobić na miejscu. Dlatego coraz częściej montuje się w nich specjalne układy, których zadaniem jest monitoring ich warunków pracy. Więcej informacji na stronie: https://radiolex.pl/kategoria-produktow/szafy-sterownicze/

Co warto mierzyć?

Istnieje szereg parametrów otoczenia, od których bezpośrednio zależy bezawaryjność szafy sterowniczej. Należą do nich między innymi:

  1. Temperatura – to od niej zależy jakość pracy poszczególnych urządzeń. Może ona ulec zmianie zarówno wskutek wzrostu temperatury otoczenia, jak i nieprawidłowego działania poszczególnych komponentów szafy sterowniczej.
  2. Wilgotność – wewnątrz szafy powinna panować stała wilgotność. Jeśli będzie ona zbyt duża, może dojść do uszkodzenia poszczególnych komponentów układu. Wszechobecna wilgoć to również zwiększone ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  3. Stan zamknięcia – większość szaf sterowniczych musi pracować w zróżnicowanych warunkach otoczenia. Stąd też konieczne jest dokładne monitorowanie stanu zamknięcia szafy. Dzięki niemu użytkownik może łatwo sprawdzić, czy znajdujące się wewnątrz niej komponenty, nie są narażone na działanie wody, śniegu, mrozu i innych, niegościnnych czynników.

Jak mierzyć?

Powyższe parametry można mierzyć wyłącznie za pomocą czujników, spełniających podstawowe założenia techniczne związane z szafami sterowniczymi. Najczęściej wymaga się, by elementy te mogły być montowane bezpośrednio na szynach DIN, które są standardowym elementem montażowym każdej szafy. Zaleca się, by były one montowane w różnych rodzajach szafek (niekoniecznie sterowniczych). W przypadku instalacji opartej na układach modułowych, czujniki te powinny być zabudowane w każdym z modułów. Ważne jest również odpowiednie programowanie, które pozwoli na szybkie zlokalizowanie wadliwego modułu.

Podsumowując, monitorowanie pracy szaf sterowniczych jest prawie tak samo istotne, co ich odpowiednie podłączenie. Dlatego też coraz mniej instalacji nie posiada zabudowanych elementów pomiarowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *